Uwaga na wirusy!

Eksperci ostrzegają – w Europie w błyskawicznym tempie rozprzestrzenia się wirus komputerowy Nemucod, którego celem jest szantaż i wyłudzenie pieniędzy od swoich ofiar. Kamil Sadkowski z firmy antywirusowej Eset podkreśla, że wśród wszystkich wykrywanych obecnie w Polsce zagrożeń co trzecie to Nemucod. Tym samym, jest to obecnie najbardziej aktywne zagrożenie komputerowe w kraju.

Zagrożenie rozprzestrzenia się za pośrednictwem wiadomości mailowych, które zawierają złośliwy plik. Cyberprzestępcy wysłają wiadomości, które poprzez socjotechniczne sztuczki przekonują odbiorców do otwarcia zainfekowanego załącznika – archiwum zip. W rzeczywistości to plik JavaScript. Po otwarciu załącznika, zagrożenie zostaje zainstalowane na komputerze ofiary, a następnie pobiera z sieci kolejne wirusy.

– Nemucod pobiera z sieci zagrożenie typu „ransomware” takie jak TeslaCrypt lub Locky, które szyfruje pliki na komputerze ofiary i żąda okupu za odblokowanie do nich dostępu. TeslaCrypt i Locky używają standardów szyfrowania podobnych do tych, które stosowane s a przez instytucje finansowe podczas zabezpieczania płatności online. Oznacza to, że odszyfrowanie takich danych może okazać się niemożliwe – mówi Kamil Sadkowski.

Oto kilka rad, które pomogą uniknąć zainfekowania komputera złośliwym programem:

– Nie otwieraj załączników przesyłanych w wiadomościach mailowych od nieznanych nadawców.

– Poinformuj o zagrożeniu swoich kolegów – mogą przez przypadek kliknąć w zainfekowany załącznik.

– Regularnie twórz kopie zapasowe swoich danych i przechowuj je na zewnętrznych nośnikach danych (np. dyskach USB) lub w chmurze.

– Regularnie instaluj aktualizacje systemu operacyjnego i innych programów znajdujących się na komputerze.

– Wyposaż swój komputer w program antywirusowy i zadbaj o regularną aktualizację bazy sygnatur wirusów.

Źródło: Eset