SMS SPAM, jak z nim walczyć?

Zaproszenie do udziału w konkursie, zniżka na kolejne zakupy, oferta na horoskop – każdy z nas choć raz otrzymał tzw. SMS-a Premium. Część tego rodzaju wiadomości to te, na których otrzymywanie wyraziliśmy zgodę, np. aktualne promocje w ulubionym sklepie. Co jednak, gdy nie jesteśmy pewni, jakie są intencje nadawcy i czy nie jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty? 

Swoje dane kontaktowe pozostawiamy dosłownie wszędzie, począwszy od sklepów stacjonarnych i internetowych, poprzez serwisy www, a na SPA i lokalnych siłowniach kończąc. – Numer telefonu często pozostawiamy np.przy wypełnianiu formularza zgłoszeniowego podczas pierwszej wizyty na siłowni czy w salonie kosmetycznym, zakładając konto w banku czy w sklepie internetowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci są jako pierwsi informowani o najnowszych promocjach, statusie zlecenia, otrzymują rabaty na usługi i produkty.

SMS stał się jedną z najbardziej wygodnych form komunikacji. Krótkie wiadomości tekstowe odnośnie ulubionych marek chętnie otrzymałoby 8 na 10 osób. 

Pamiętajmy, że, aby otrzymać SMS-a Premium musimy na niego każdorazowo wyrazić zgodę. Zatem kiedy otrzymujemy komunikat, którego pochodzenia i intencji nie jesteśmy pewni – np. gdy nadawca zachęca nas do skorzystania z horoskopu, loterii czy testów IQ, warto wiedzieć co możemy zrobić. Pamiętajmy, że często warunkiem skorzystania z „oferty”, jest odesłanie SMS-a zwrotnego z „TAK” w treści. Wysyłając taką wiadomość, możemy zostać odbiorcą powiadomień w rodzaju:„Tylko jeden krok dzieli Cię od wielkiej wygranej!”lub subskrybentem – jak się okazuje – płatnej usługi. Nadawca SMS może kusić nas również bezpłatną aktywacją dokonywaną za pośrednictwem SMS-a zwrotnego. Niestety, wielokrotnie okazuje się, że dalsza zabawa, np. otrzymywana codziennie łamigłówka do rozwiązania albo SMS z dowcipem, wiąże się z dodatkowymi kosztami.

W bardzo podobny sposób działają newslettery i subskrypcje mailowe, które potem zasypują nasze skrzynki pocztowe SPAM-em, o tym jednak w kolejnym artykule. Co zrobić, aby pozbyć się SMS-a Premium lub subskrypcji? Na pomocą wychodzą nam sami operatorzy telefonii komórkowej.

Operator na pomoc

SMS-y przychodzące np.z informacjami marketingowymi (za które nie jest pobierana opłata)możemy także zablokować z pomocą operatora. W tym celu należy w sieci komórkowej:

  • Play: wysłać wiadomość o treści STOP SPAM na numer 252, dzięki której zostaną zablokowane SMS-y przychodzące z numerów skróconych zaczynających się od cyfr 7, 8, 9.
  • Orange: wypełnić dostępny na stronie internetowej formularz, podając numer telefonu, na który otrzymujemy wiadomości SMS oraz numer telefonu, z którego są wysyłane. Możliwe jest również dokonanie blokady wysyłania płatnych SMS-ów Premium z poziomu konta klienta.
  • Plus: skontaktować się z biurem obsługi klienta, które po podaniu numeru telefonu zablokuje otrzymywanie od niego wiadomości. Możliwe jest również wysłanie darmowego SMS-a na numer 8000 o treści SPRZECIW. Jednak w ten sposób zostaną zablokowane tylko wiadomości marketingowe przesyłanie przez sieć Plus, a nie firmy zewnętrzne.
  • T-Mobile: skontaktować się z biurem obsługi klienta i prosić o aktywację blokady lub wykonać ją samodzielnie w panelu klienta.

Natomiast w przypadku prenumerat, czyli SMS-ów informujących np. o prognozie pogody (za które po bezpłatnej aktywacji pobierane są opłaty)również wyłącznie takiej usługi może nastąpić poprzez operatora.

W przypadku sieci:

  • Play: wszystkie uruchomione prenumeraty można wyłączyć, wysyłając SMS o treści KONIEC lub STOP na numer 6000.
  • Orange: subskrypcję odwołamy, wysyłając SMS-a o treści STOP na numer, z którego otrzymywane są powiadomienia lub za pomocą formularza dostępnego na stronie operatora, podając numer telefonu, na który przychodzą niechciane wiadomości SMS oraz numer telefonu, z którego są wysyłane lub poprzez internetowy profil klienta.
  • Plus: prenumerata zakończymy, wysyłając na bezpłatny numer 2601 SMS-a o treści LIMIT MT 0.
  • T-Mobile: takie zlecenie można złożyć telefonicznie lub logując się do swojego panelu klienta.

Szczegóły dotyczące blokady SMS-ów o podwyższonej opłacie oraz rezygnacji z subskrypcji można znaleźć na stronach internetowych operatorów.

Korzystaj z promocji w Internecie! Obecnie istnieje ogromna liczba stron WWW, które zbierają informacje na temat wszystkich aktualnych ofert i promocji. Dzięki nim nie musisz sie martwc o swój rachunek za telefon i o niechciane SMS-y!

Z dostępu do Internetu korzystaj już dzisiaj w Piekoszowie, Strawczynie, Zagnańsku i Miedzianej Górze
dzięki Internetowi NE-TRIX.COM

Opublikowano: 2015-11-09