Popraw zasięg WiFi w domu

Wielu z nas zmaga się ze słabym zasięgiem Wi-Fi. Oczywiste jest to, że wzmocnienie zasięgu sieci bezprzewodowej często leży w mocy samego routera. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym będziemy mogli polepszyć funkcjonowanie naszej sieci Wi-Fi, bo kto z nas nie chciałby wyjść z tabletem to ogrodu i w dalszym ciągu korzystać z super szybkiego Internetu?

Miejsce routera w domu

To najprostsze i najtańsze rozwiązanie. W przypadku dużych lokali, warto umieścić router w jego centralnym punkcie. Powinno to znacznie wpłynąć na zasięg, zapewniając szybki dostęp do internetu z każdego zakątka mieszkania. Oprócz tego, warto pamiętać, że router postawiony nieco wyżej, jak choćby na stoliku lub szafce, będzie działał efektywniej niż ten ustawiony na podłodze.

Wymiana anteny – jeżeli  jest możliwa

Często problemem jest sam router, który przesyła zbyt słaby sygnał. Rozwiązaniem, które nie będzie zbyt kosztowne,
a powinno znacząco wpłynąć na zasięg sygnału, jest wymiana anteny routera. Dotyczy to oczywiście tych urządzeń, które już antenę posiadają. Wzmocniony w ten sposób zasięg powinien zmniejszyć lub wręcz zlikwidować tzw. martwe strefy.

Dobierz odpowiedni kanał nadawania

Ważną sprawą jest dobór częstotliwości, na której pracuje antena – może to być bardziej popularne 2,4 GHz z 13 kanałami lub 5 GHz z 19 kanałami. Dobranie odpowiedniej częstotliwości i kanału zapewni uniknięcie zakłóceń spowodowanych przez inne urządzenia na danych częstotliwościach, zwiększając tym samym wydajność naszego routera. Problem ten dotyczy w szczególności mieszkańców bloków, gdzie jednocześnie pracuje duża liczba tego typu urządzeń.

Zwiększanie sygnału dodatkowymi urządzeniami – repeater

Jeśli budynek jest wyjątkowo duży lub po prostu nie chcemy kupić nowego routera, interesującą opcją jest zakup repeatera – czyli powtarzacza sygnału. Takie urządzenie pobiera sygnał Wi-Fi z głównego routera i przesyła je dalej. Zapewni on wzmocnienie sygnału w najbardziej newralgicznych punktach. Urządzenia tego typu są proste w obsłudze, jak choćby E1+, którego instalacja i podstawowa konfiguracja nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Można także połączyć dwa wymienione rozwiązania – kupić nowy router, a ze starego, o ile urządzenie na to pozwala, zrobić repeater.

Nowy router

Czasami żadne z wymienionych działań nie rozwiązują problemów z zasięgiem. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak zakup nowego, wydajniejszego routera. To, na co warto zwrócić uwagę, jest ilość i jakość dołączonych anten. Ich moc będzie decydowała o zasięgu sygnału w mieszkaniu, ilość zaś wpłynie na przepustowość naszego łącza.

Źródło: Netis

Internet radiowy: Kielce, Miedziana Góra, Piekoszów, Strawczyn i Zagnańsk