Ostrzeżenie przed WannaCry

Szanowni Państwo,

Pragniemy wystosować ostrzeżenie przed bardzo szkodliwym wirusem (ransomaware) o nazwie WannaCry. Tłumacząc jego nazwę z angielskiego otrzymamy “Zechcesz płakać” i faktycznie jeżeli zdarzy Wam się taka nieprzyjemność to zechcecie zapłakać i mało kto zna sensowne rozwiązanie problemu.

Otóż hakerzy postanowili po raz kolejny wykorzystać luki w zabezpieczeniach systemów Windows począwszy od XP a skończywszy na 10. Brak regularnych aktualizacji prowadzi do zwiększenia dziury w zabezpieczeniach i tym samym naraża nas co raz bardziej na ataki hakerów. Być może dlatego Microsoft w swoim Windows 10 nie pozwala na całkowite wyłączenie automatycznych aktualizacji?

Atak jest na tyle poważny, że firma Microsoft przygotowała specjalne aktualizacje dla systemów, których na co dzień już nie wspiera.

Takie komunikaty pojawiły się na ponad 70 tysiącach ekranów (fot. Twitter - Piratenpartei Saar)
Takie komunikaty pojawiły się na ponad 70 tysiącach ekranów (fot. Twitter – Piratenpartei Saar)

Niestety jak można się szybko domyśleć Microsoft zrzuca winę na Amerykański rząd i organizacje takie jak NSA i CIA, które pomimo rozpoznania luk w zabezpieczeniach nie przekazywały ich do Microsoftu w celu weryfikacji i usunięcia a jedynie sami wykorzystywali, aby podsłuchiwać i kontrolować obywateli.

Przez takie zachowania ucierpiało wiele organizacji użytku publicznego na całym świecie.

Apelujemy zatem o rozwagę i dokonanie aktualizacji swoich systemów.

Na stronie chip.pl możecie na bieżąco śledzić szkody wyrządzone przez WannaCry: http://www.chip.pl/news/bezpieczenstwo/wirusy/2017/05/chip-sledzimy-potezny-cyberatak-wannacry

Zostaw do Siebie kontakt!
Dobierzemy usługi Specjalnie dla Ciebie!