Nowy rekord prędkości transmisji światłowodowej.


Specjaliści z Instytutu Badawczego NICT oraz firmy Fujikura Ltd. przeprowadzili eksperyment transmisji światłowodowej na odległość 1045 km z szybkością 159 Tb/s. Wykorzystali przewód światłowodowy zdolny do wielopasmowej transmisji multipleksowej, o standardowej średnicy zewnętrznej (0,125 mm), który może być okablowany z istniejącym sprzętem.

Wynik ten stanowi rekord świata, jeśli chodzi o światłowody o standardowej średnicy zewnętrznej – osiągnięto też największą w historii szybkość transmisji danych na ponad 1 tys. km. Udowodniono przy okazji, że do komunikacji światłowodowych systemów transmisji szkieletowej o dużej przepustowości można wykorzystać światłowodowe systemy wielomodowe o standardowej średnicy zewnętrznej.

Do tej pory w przypadku światłowodów wielomodowych odnotowano wprawdzie udane eksperymenty z transmisją o dużej przepustowości na duże odległości, ale uznawano, że w przypadku światłowodów wielomodowych transmisja, która zapewnia dużą przepustowość, jest trudna do przeprowadzenia na dużą odległość.

Jak widać technologia światłowodowa to przyszłość.

Dołącz do grona posiadaczy internetu światłowodowego w Ne-trix już dziś!

Źródło: mlodytechnik.pl