Informacja o zagrożeniu

Szanowni Państwo,

Wspólnie z Alior Bankiem pragniemy przekazać informacje dotyczące nowych zagrożeń płynących ze strony przestępców, którzy podszywają się pod stronę banku i mogą w ten sposób otrzymać od Państwa dostęp do Waszych kont bankowych. Prosimy o przekazanie informacji dla pozostałych odbiorców usługi dostępu do Internetu w Miedzianej Górze, Piekoszowie, Zagnańsku i Strawczynie.

Komunikat ze strony Alior Banku:

W ostatnim czasie, przestępcy przeprowadzają ataki na komputery użytkowników bankowości internetowej, w wyniku których komputery klientów dużej liczby banków i SKOK-ów w Polsce zostają zarażone złośliwym oprogramowaniem. Infekcja rozpoczyna się po otwarciu zainfekowanejfałszywej faktury lub innego załącznika znajdującego się w e-mailu.

Złośliwe oprogramowanie prezentuje fałszywą stronę bankowości elektronicznej. Po wpisaniu identyfikatora klienta oraz hasła, wyświetlana jest strona z fałszywą informacją o weryfikacji danych – podobna jak na poniższym zrzucie ekranu (wygląd i zachowanie strony może się zmieniać).

Przestępcy wykorzystują dane podane przez użytkownika do zalogowania się w ich imieniu do prawdziwej strony banku, zlecają operację i proszą użytkownika o jej potwierdzenie kodem SMS.

Przypominamy, że zgodnie z informacja na stronie Logowanie należy zwrócić szczególną uwagę, czy proces logowania do bankowości internetowej wygląda inaczej niż zwykle – trwa znacznie dłużej, pojawiają się nowe okienka, prośby o wpisanie dodatkowych danych np. pełne hasło zamiast maskowanego lub kodów SMS.

Pamiętaj, że bank nigdy nie prosi o zatwierdzenie kodem SMS operacji, których samodzielnie nie zleciłeś! Przed potwierdzeniem transakcji dokładnie przeczytaj treść całej wiadomości SMS. Sprawdź, czy zlecałeś osobiście taką transakcję lub operację, i porównaj czy jest ona zgodna ze złożoną przez Ciebie dyspozycją.

Jeśli masz wątpliwości związane z bezpieczeństwem procesu logowania na komputerze, przerwij logowanie i skontaktuj się z infolinią (pod numerem 19 502) lub dowolnym oddziałem banku.

Jednocześnie informujemy, że opisany scenariusz dotyczy tylko komputerów zainfekowanych przez złośliwe oprogramowanie.
Systemy banku pozostają bezpieczne.

Zespół ne-trix.com