Czy stary TV może być Smart?

Producenci wszelkiego typu urządzeń prześcigają się w technologicznych zmaganiach i robią wszystko, aby wygrać bitwę o klienta. O ile posiadamy możliwość rozbudowy komputera stacjonarnego, czy też niewielkiej modyfikacji laptopa o tyle w przypadku telewizorów taka możliwość jeszcze do niedawna nie istniała. Sytuację zaczęły zmieniać telewizory z funkcją Smart TV – mini komputer zamieszczony w naszym TV z odpowiednim systemem operacyjnym. Zapewne nie jeden z naszych Klientów taki telewizor posiada, co jednak mają zrobić Ci, których nie stać na zmianę TV na Smart TV lub po prostu ich stara maszyna ciągle działa i nie ma potrzeby na zmianę?

Na pomoc przychodzi system operacyjny Android i urządzenia, które sprawiają, że nasz wiekowy odbiornik staje się bardziej inteligentny (smart z ang. znaczy tyle co inteligentny). Podstawowym pytaniem przed zakupem takiego urządzenia jest: czy Twój obecny odbiornik posiada złącze HDMI?

Jeżeli tak to sprawa jest prosta, a rozbudowanie TV staje się tańsze. Jeśli jednak nasz odbiornik nie jest wyposażony w takie złącze wtedy koszt “przeróbki” wzrasta. Oprócz urządzenia z systemem operacyjny potrzebujemy aktywnego konwertera HDMI > SCART (euro złącze). Ceny takich konwerterów zaczynają się od 135 zł i rosną.

Cena Smart TV dongle (bo tak nazywa się prawidłowo urządzenie do Smart TV) zaczyna się od około 150 zł i również wzrasta. Sama cena, jak w przypadku większości urządzeń, jest zależna głównie od posiadanych dodatkowych funkcji i złączy. Wiele z tych urządzeń jest dodatkowo zasilanych przez port USB w telewizorze lub przez zasilacz sieciowy o napięciu 5V.

Trochę więcej informacji na temat porządnego urządzenia do stworzenia Smart TV znajdziecie Państwo tutaj.

Jakie są koszty przeróbki, o której pisaliśmy powyżej?

  • Dla TV posiadającego złącze HDMI jest to koszt rzędu 150 zł – 300 zł – wszystko zależy od zaawansowania sprzętu.
  • Dla TV bez złącza HDMI koszt Smart TV dongle nie zmienia się, musimy jedynie doliczyć jakieś 135 zł – 200 zł za konwerter.

Jeżeli więc chcecie podrasować swój telewizor i mieć możliwość oglądania filmów online to własnie Smart TV Dongle daje Wam taką możliwość. Pojawia sie jedynie pytanie czy dla posiadaczy sprzętu bez złącza HDMI taka modyfikacja jest opłacalna? Musicie Państwo sami odpowiedzieć sobie na to pytanie.

My zachęcamy do korzystania z usług dostępu do Internetu, aby Smart TV mogło poprawnie działać. Przypominamy, że naszym zasięgiem obejmujemy gminy Strawczyn, Piekoszów, Miedziana Góra oraz Zagnańsk.