Uważajmy na wirusy!

Nasi Klienci często zostawiają u nas swoje komputery stacjonarne czy też laptopy w celu “przeczyszczenia” ich z wirusów, śmieci i innych szkodliwych plików. Spotykamy się z bardzo zanieczyszczonymi systemami, plikami i całymi dyskami twardymi. Staramy się usuwać wszelkie niebezpieczne pliki, błędy rejestru i inne niepotrzebne aplikacje, które spowalniają Wasze maszyny. Wiemy, jak bardzo zależy Wam na zachowaniu danych, dlatego format dysku twardego jest dla nas ostatecznością, a i tak w takim przypadku zabezpieczamy Wasze zdjęcia i dokumenty poprzez ich bezpieczną kopię.

Niepokoi nas jednak sytuacja, która szerzy się na całym świecie, a my jako Wasz Dostawca usług dostępu do Internetu możemy nie być w stanie Was przed nią uchronić. Mowa tutaj o szerzącym się szkodliwym programie z kategorii „ransomware”, który szyfruje dane użytkownika i żąda zapłacenia okupu za ich przywrócenie. Dodatkowo trojan pobiera na zainfekowany komputer dalsze szkodliwe programy, które m.in. łamią hasła do serwisów online i przesyłają je cyberprzestępcom. Zagrożenie jest aktywne w wielu krajach, łącznie z Polską.


Taki komunikat otrzymamy po zainfekowaniu naszego komputera

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali trzy porady, dzięki którym użytkownicy będą mogli lepiej zabezpieczyć się przed potencjalną infekcją szkodliwego oprogramowania szyfrującego:

1. Regularnie twórz kopie zapasowe wszystkich swoich istotnych plików. Kopia powinna być przechowywana na nośniku, który jest fizycznie odłączany od komputera natychmiast po jej wykonaniu.

2. Niezwykle istotne jest niezwłoczne uaktualnianie oprogramowania, zwłaszcza przeglądarki internetowej oraz jej wtyczek.

3. Jeśli mimo to szkodliwy program przedostanie się do systemu, najlepiej zwalczy go najnowsza wersja dobrego produktu bezpieczeństwa z uaktualnionymi bazami danych oraz wyspecjalizowanymi modułami bezpieczeństwa. Niestety, jeżeli nie posiadamy kopii zapasowej, w wielu przypadkach odzyskanie zaszyfrowanych danych może się okazać niemożliwe.

Artykuł powstał w oparciu o aktualności z serwisu http://technowinki.onet.pl/

Dostęp do Internetu w Kielcach, Miedzianej Górze, Zagnańsku, Piekoszowie czy też Strawczynie.